Kostelec nad Orlicí 

Město Kostelec nad Orlicí má výhodnou polohu, je na hlavním tahu silnice I/11 Praha-Ostrava, na železniční trati Praha - Hradec Králové - Letohrad - Hanušovice. Kostelec nad Orlicí je výchozím bodem pro velké množství výletů. Město a jeho blízké okolí nabízejí mnoho možností, jak využít volný čas.

První písemná zmínka o Kostelci, jako o opevněném kostele a o ohrazené kostelní osadě, se objevuje v Zbraslavské kronice roku 1316.
 
Nejstarší osada se nacházela v místech dnešní cihelny, městečko bylo založeno na okraji plošiny nad údolím řeky Divoké Orlice. Kostelec byl ve středověku tržním střediskem panství Potštejn, samostatné panství vzniklo až v polovině 18. století. Právo na radnici kostelečtí získali v roce 1585.

 

První písemná zmínka o Kostelci, jako o opevněném kostele a o ohrazené kostelní osadě, se objevuje v Zbraslavské kronice roku 1316. Nejstarší osada se nacházela v místech dnešní cihelny, městečko bylo založeno na okraji plošiny nad údolím řeky Divoké Orlice. Kostelec byl ve středověku tržním střediskem panství Potštejn, samostatné panství vzniklo až v polovině 18. století. Právo na radnici kostelečtí získali v roce 1585.

 

Mezi zajímavosti města patří například Nový zámek v empírovém stylu se zámeckým parkem patřícím mezi nejrozsáhlejší a nejhodnotnější přírodní krajinářské parky v kraji, dále kostely – sv. Jiří, sv. Anny a sv. Václava (kostel Jana Amose Komenského); sochy s církevními náměty -  například mariánský sloup, sousoší Nejsvětější Trojice, empírová kašna se sochou nymfy Orlice.

 

 

Cyklisté mohou využít cyklo bus jezdící z Palackého náměstí v Kostelci nad Orlicí do Orlických hor.

Koupání:

Městské koupaliště v sousedství hotelu.

Možnost koupání ve volné přírodě skýtají nedaleké přehrady Pastviny a Rozkoš. 

Aquaparky: Ústí nad Orlicí, Hradec Králové. 

Kryté bazény: Rychnov nad Kněžnou, Dobruška, Vysové Mýto, Česká Třebová, Saunový ráj Holice

Lyžařské areály:

Osobním vozem a skibusem jsou lehce dostupná střediska v Orlických horách.

Zdobnice, Říčky v Orlických horách, Orlické Záhoří, Deštné v Orlických horách, Šerlišský mlýn, Zieleniec (Polsko), Olešnice v Orlických horách, Dlohoňovice, Jablonné nad Orlicí, Mladkov – Petrovičky, České Petrovice, Čenkovice, Červená Voda

https://www.orlickehory.net/aktuality/lyzovani.htm

 

Přírodní park Orlice:

Byl zřízen v roce 1996 na území okresů Ústí nad Orlicí, Hradec Králové a Rychnov nad Kněžnou podél toků Divoké i Tiché Orlice s výjimkou oblasti ležící v CHKO Orlické hory, v délce přibližně 200 km. Nadmořská výška území se pohybuje od přibližně 500 m na horních tocích Tiché a Divoké Orlice do 230 m při ústí Orlice do Labe. Na horních tocích zahrnuje nivu širokou jen několik desítek metrů, na dolním toku se výrazně rozšiřuje. Krajinný charakter se mění od podhorského k typicky rovinnému s množstvím starých říčních ramen. Přírodní koryto řeky vytváří soustavu živých meandrů a starých mrtvých ramen, která jsou obklopena mokřinami, loukami a zbytky lužních porostů.

 

www.KrasneCesko.cz