Turistika

Město Kostelec nad Orlicí má výhodnou polohu, je na hlavním tahu silnice I/11 Praha-Ostrava, na železniční trati Praha - Hradec Králové - Letohrad - Hanušovice. Kostelec nad Orlicí je výchozím bodem pro velké množství výletů. Město a jeho blízké okolí nabízejí mnoho možností, jak využít volný čas.

První písemná zmínka o Kostelci, jako o opevněném kostele a o ohrazené kostelní osadě, se objevuje v Zbraslavské kronice roku 1316.
 
Nejstarší osada se nacházela v místech dnešní cihelny, městečko bylo založeno na okraji plošiny nad údolím řeky Divoké Orlice. Kostelec byl ve středověku tržním střediskem panství Potštejn, samostatné panství vzniklo až v polovině 18. století. Právo na radnici kostelečtí získali v roce 1585.

 

První písemná zmínka o Kostelci, jako o opevněném kostele a o ohrazené kostelní osadě, se objevuje v Zbraslavské kronice roku 1316. Nejstarší osada se nacházela v místech dnešní cihelny, městečko bylo založeno na okraji plošiny nad údolím řeky Divoké Orlice. Kostelec byl ve středověku tržním střediskem panství Potštejn, samostatné panství vzniklo až v polovině 18. století. Právo na radnici kostelečtí získali v roce 1585.

 

Mezi zajímavosti města patří například Nový zámek v empírovém stylu se zámeckým parkem patřícím mezi nejrozsáhlejší a nejhodnotnější přírodní krajinářské parky v kraji, dále kostely – sv. Jiří, sv. Anny a sv. Václava (kostel Jana Amose Komenského); sochy s církevními náměty -  například mariánský sloup, sousoší Nejsvětější Trojice, empírová kašna se sochou nymfy Orlice.

 

Hojně navštěvované jsou zámek v Častolovicích, Doudlebách nad Orlicí, Potštejně, Rychnově nad Kněžnou, Opočně, hrad v Potštejně a Liticích, Muzeum F. L. Věka v Dobrušce, Muzeum krajky ve Vamberku, betlém v Třebechovicích pod Orebem, rozhledna na Vrbici, skanzen v Krňovicích a poutní místo Homol.

Cyklisté mohou využít cyklobus jezdící z Palackého náměstí v Kostelci nad Orlicí do Orlických hor.

 Pěší turistika:

Naučné stezky:

"A" Stezka Mistra jana Husa: Modře značená, dlouhá je asi 2 km. Hlavním místem je Husův vršek, kde konali se zde vzpomínkové akce jeho přívrženců, je odtamtud nádherný výhled do údolí řeky, na město Kostelec nad Orlicí a v pozadí Orlické hory.

"B" Stezka Karla Jaromíra Erbena: Zeleně značená, dlouhá 3 km. Vede k památníčku po borovici Erbence. Zde prý Karel Jaromír Erben napsal svou báseň Věštkyně.

"C" Stezka Phdr. J.S. Gutha - Jarkovského: Červeně značená, dlouhá 5 km. Vede z části souběžně se Stezkou K. J. Erbena a se stejnojmennou dálkovou turistickou cestou. Mezi významné místa stezky patří památník sportovců - Slavín s nádherným výhledem, Staročeská chaloupka a Seykorova studánka Panny Marie.  

Lipová stráň

Turistické stezky:

ÚDOLÍM DIVOKÉ ORLICE DO LITIC NAD ORLICÍ (16,5 km):Kostelec n. Orl. – Suchá Rybná – Vrbice –  Potštejn (s odbočkou  k hradu) –  Litice n. Orl.(zastávka ČD)

ÚDOLÍM DIVOKÉ ORLICE NA POLOM (15.5 km): Kostelec n. Orl. - Doudleby n. Orl. –  Záměl – Potštejn –  Proruby  –  Polom.

ÚDOLÍM DIVOKÉ ORLICE DO VAMBERKA (13 km): Kostelec n. Orl. – Suchá Rybná – Příkazy – Doudleby n. Orl. – Vamberk.

DO ÚDOLÍ TICHÉ ORLICE (10 km): Kostelec n. Orl. – Velká Čermná (lze pokračovat dále do Chocně nebo do Borohrádku)

Dálková turistická cesta Phdr. Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského (58 km): Kostelec n. Orl. - Vrbice - Potštejn, - Litice - Letohrad - Ustí n. Orl.

Přírodní park Orlice: Byl zřízen v roce 1996 na území okresů Ústí nad Orlicí, Hradec Králové a Rychnov nad Kněžnou podél toků Divoké i Tiché Orlice s výjimkou oblasti ležící v CHKO Orlické hory, v délce přibližně 200 km. Nadmořská výška území se pohybuje od přibližně 500 m na horních tocích Tiché a Divoké Orlice do 230 m při ústí Orlice do Labe. Na horních tocích zahrnuje nivu širokou jen několik desítek metrů, na dolním toku se výrazně rozšiřuje. Krajinný charakter se mění od podhorského k typicky rovinnému s množstvím starých říčních ramen. Přírodní koryto řeky vytváří soustavu živých meandrů a starých mrtvých ramen, která jsou obklopena mokřinami, loukami a zbytky lužních porostů.

Možnost koupání ve volné přírodě skýtají nedaleké přehrady Pastviny a Rozkoš. Aquaparky: Ústí nad Orlicí, Hradec Králové. Kryté bazény: Rychnov nad Kněžnou, Dobruška, Česká Třebová.

Osobním vozem a skibusem jsou lehce dosažitelná lyžařská střediska Deštné v Orlických horách, Říčky a Rokytnice v Orlických horách.

Po domluvě lze zajistit průvodce a sestavit program.

 

www.KrasneCesko.cz